Zahrádkář Jerome

Zahrádkář Hrouda na leden... (23.1.2016)


Hrouda je jeden z nás zahrádkářů. Jeho předlohou je jeden kamarád s manželkou, ale nesmím prozradit, kdo to je (ale Stýblo to není). S hrůzou musím konstatovat, že občas se v něm poznám i sám...Zrovna lednový příběh si prožívám ve skutečnosti osobně každý rok. Asi bych si měl v kolně poklidit. Ale to bych pak zas nic nenašel. Lopaty, rýče, sázecí lopatky, klacky, dráty, kladiva, hřebíky, kosu, srp, brousek, postřikovač a kdovíco ještě...To si to raději nechám pravidelně padat na hlavu.Zahrádkář Hrouda na únor... (23.2.2016)


A jéje. Sotva se Božence Hrouda zahojil, škodí dál. Znal jsem jednoho, co měl bílou textilii na záhoně i v únoru (ještě z loňska). Jméno opět nesmím prozradit. Tentokrát Stýblo nezmiňuji.


Zahrádkář Hrouda na březen... (1.3.2016)


Hroudo, Hroudo, cos to zas té nebohé Božence vyvedl! Tak se těšila na ples a najednou je celá splihlá. A já měl jen plnou hlavu toho, jak musím stříknout Sulkou hrušeň proti roztoči vlnovníkovi. No jo - ale Hroudova příhoda mi připomněla, že se blíží doba postřiku proti kadeřavosti broskvoní! V lednu, když bylo teplo, jsem na to zapomněl. Ale nevadí, první postřik v březnu, až bude tepleji, bude v pořádku - tedy Kuprikolem, na druhý postřik někdy v dubnu Syllitem je ještě dost času.


Zahrádkář Hrouda na duben... (1.4.2016)


Zástupy zahrádkářů stojí před letitou záhadou... říká se celerit nebo cererit?...Nebo jak to vlastně je? Již před lety jsem název onoho vícesložkového hnojiva zadal do internetového vyhledávače a výsledkem jsem byl zaskočen a pobaven zároveň. Celerit a cererit - bylo to ve výsledcích asi tak půl na půl! Může se pak nebohému Hroudovi někdo divit!?


Zahrádkář Hrouda na květen... (15.5.2016)


Mírná zima většinou prospěje kdejakým breberkám a potvorám, plzáka španělského nevyjímaje. Hrouda si s ním umí poradit docela dobře - v místech, kde jich bývá vícero, klade na trávník kolem záhonů stará prkna. Pod ně se plzáci rádi přes den schovávají. Ráno prkna otočí a plzáky posbírá. Ale kam s nimi?


Zahrádkář Hrouda na červen... (5.6.2016)


Nejdříve dozrávají srdcovky - začátkem června. A srdcovkám patří celý červen. Ale po nich, v červenci, nastupují chrupky, člověku se sbíhají sliny při tom pomyšlení, ale Boženka chrupku nechtěla, protože bývají červivé. A tak má pan Hrouda srdcovku Kaštánku, ta je také dobrá. Ale strom je veliký, musel si vzít veliký žebřík a veliký košík - a s velikým odhodláním vyrazil vzhůru do koruny!


Zahrádkář Hrouda na červenec... (13.7.2016)


Těch škůdců je tolik...a jako by to nestačilo, ještě ten vlnovník hrušňový. Hroudo, Hroudu, internet je skvělá věc, ale vybírej opatrně, aby tě to nesežehlo! Ale kdybys vybral správného Typhlodroma, byla by to dobrá volba. Já stříkal proti vlnovníkovi hrušně již v březnu Sulkou, a jak to zabralo. Na jeden stromeček jsem ale tehdy zapomněl a zakrátko po olistění už se "vlnil". To se potom člověk může spolehnout na akaricidy, já použil dvakrát Nissorun.


Zahrádkář Hrouda na srpen... (2.8.2016)


Jojo, očkování na spící očko je žůžo věc, dobře se chytá, když se dělá ve správný čas - když je míza. Hrouda očkuje nejčastěji koncem července na druhou mízu - ta první je totiž už na jaře. A že míza opravdu je, se pozná podle toho, že jde kůra snadno odchlípnout od dřeva. Paní Nováková je z gruntu hodná ženská a to, že je pan Hrouda šikovný, myslela doopravdy. A s tou chřipkou si určitě dělala legraci.


Zahrádkář Hrouda na září... (5.9.2016)


Jeden čas pan Hrouda žil přípravou nejrůznějších výluhů z kopřiv, kostivalu, bršlice a kdovíčehovšehoještě. Nakládal byliny do velikého hrnce do vody na dva týdny a průběžně občas děsivou hmotu zamíchal. I v ten okamžik vybíhali sousedé z domů, větřili svými nosy a povykovali, že smrdí kanály, že bude pršet... Vše skončilo v okamžiku, kdy neopatrná Boženka drcla do hrnce a kapalina jí zatekla do boty. Fuj, to bylo křiku!


Zahrádkář Hrouda na říjen... (5.10.2016)


Který pěstitel by nezkusil vyrábět víno! Z čehokoli! Od jablek až po rybíz! Ale réva je réva a pan Hrouda měl veliké cíle. Chodil na degustace k vinnému muži Kolišovi a o vínu se leccos dozvěděl. Navštívil dokonce výstavu "Víno a destiláty" společně s kamarádem Danem, ten se ale opil a v nestřežené chvíli vypil vystavovatelům celou lahvičku slámového vína naráz. A měl z toho skvělou náladu (což nelze tvrdit o překvapeném vystavovateli z Moravy). Pan Hrouda byla nadšen a rozhodl se vyrobit slámové a ledové víno sám. Jenže Boženka k alkoholu asi nemá kladný vztah...


Zahrádkář Hrouda na listopad... (8.11.2016)


Cirkulárka je děsivý nástroj, pan Hrouda to ví. Ale svým přístupem by mohl leckoho vyděsit... To jeho kamarádi mají všichni elektrickou řetězovou pilu, tu ale pan Hrouda nechce, že by se zamotal do šňůry a kdovíjak by prý dopadl. A s tou strupovitostí - není divu, letos byl infekční tlak obvzláště silný. Ještěže pana Hroudu nenapadlo taky třeba padlí nebo květopas. Květopas! To by muselo být horší než vši, fuj!


Zahrádkář Hrouda na prosinec... (1.12.2016)


Jako by těch strojů nebylo již dost - teď dokonce kultivátor vlastní výroby! Tomu, jak pan Hrouda dopadl, se není možné až tolik divit. To já se před léty zahrabal i s kultivátorem tovární výroby. To máte hned!


Zahrádkář Hrouda - 13. díl... (1.1.2017)


Třináctý díl "Zahrádkáře Hroudy" je prvním z těch, které v časopise Zahrádkář nevyšly, takže jde o premiéru. Je to podivné - sám se skutečně za Hroudu nepovažuji, ale něco podobného jsem si prožil také. Vlastně nejednou. I když člověk ví, že sníh ze stromu spadne a tuší i kam, nedokáže utéct včas.


Zahrádkář Hrouda - 14. díl... (7.2.2017)


Čtrnáctý díl "Zahrádkáře Hroudy".

Zahrádkář Hrouda - 15. díl... (1.3.2017)


Patnáctý díl "Zahrádkáře Hroudy".

Zahrádkář Hrouda - 16. díl... (4.4.2017)


Šestnáctý díl "Zahrádkáře Hroudy". Tentokrát z prostředí soutěže v řezu broskvoní ve městě Mělníce.

Zahrádkář Hrouda - 17. díl... (3.5.2017)


Sedmnáctý díl "Zahrádkáře Hroudy". Sousedské nedorozumění je běžnou součástí života.Zahrádkář Hrouda - 18. díl... (20.6.2017)


Osmnáctý díl "Zahrádkáře Hroudy". Kolik vlastně používat postřiků? Myslím, že člověk, pokud chce sklízet, v dnešní době nějaké použít většinou musí. Rok od roku to může být odlišné. Pan Hrouda to ale nepřehání, jak by si mohl někdo myslet.Zahrádkář Hrouda - 19. díl... (27.2.2019)


Devatenáctý díl "Zahrádkáře Hroudy". Skutečně jsem slyšel, že se objevila jakási teorie o vhodnosti řezu stromů za úplňku...

Hosting Blueboard.cz